دسته‌بندی نشده

تاریخچه برنج هاشمی

آشنایی با برنج هاشمی

این نوع برنج از مرغوب‌ترین و بهترین برنج‌های تولیدی شمال کشور می‌باشد که از ویژگی‌های شگفت انگیز این نوع برنج می‌توان خوش‌طعمی و خوش‌پختی عالی آن را نام برد. در تعریف عطر و بوی این برنج نیز همین بس که پس از پختن آن، تمام فضای خانه و کوچه و خیابان را پرکرده و هر کسی را حسابی وسوسه می‌کند. این برنج که اکنون آوازه‌اش در تمام ایران پیچیده و مهمان سفره‌های بخش اعظمی از مردم ایران شده است در اصل ماهیتی گیلانی دارد و به همین دلیل به برنج هاشمی گیلان شهرت پیدا کرده است البته این نوع برنج به دلیل کیفیت بالا به مرور به استان‌های دیگر مثل مازندران و گلستان نیز وارد شده و در این استان‌ها نیز کشت و تولید می‌شود.

علت نام‌گذاری برنج هاشمی

نام هاشمی به واسطه‌ی کشاورزی که این نوع برنج را خوشه خوشه جمع آوری کرد و به تولید انبوه رساند بر روی این برنج گذاشته شده است. یوسف هاشمی‌زاده کسی بود که بدون اینکه از علوم آزمایشگاهی سر دربیاورد و یا مرکز تحقیقاتی برنج داشته باشد بنا به ذوق و عشق و علاقه‌اش کاری کرد که برای همیشه اسمش در تاریح ماندگار شد.
او با نگاه کردن به خوشه‌های برنج که سال‌ها در شالیزار پدری و بعدتر خودش کشت می‌شد، متوجه‌ی شلتوک‌های بلندتر و متفاوت با بقیه‌‌ی شلتوک‌ها شده و آن‌ها را پیدا و جمع کرد. این شلتوک‌ها در ابتدا فقط سه مشت بودند، هر سال مشت‌هایی به آن افزوده شده و در نهایت بعد از پنج سال به مقداری رسیدند که برای رفتن به بیجار و کشت کافی بود. یوسف هاشمی زاده که در سال 1364 این برنج را کشف کرده بود، در نهایت بعد از 5 سال و در سال 1370 آن را به تولید انبوه رساند و چنین شد که عطر برنج هاشمی برای اولین بار در یکی از روستاهای خمام پیچید.
وقتی که صاحب کارخانه‌ای که یوسف هاشمی برنج خود را برای شالیکوبی به آنجا می‌برد، متوجه‌ی متفاوت بودن رقم برنج تولیدی او و کیفیت بالای آن شد نام برنج هاشمی را بر روی آن گذاشت و اینگونه شد که یک خوشه برنج متفاوت که از چشمان ریزبین و نکته سنج یوسف هاشمی دور نمانده بود چنان انقلابی در کشت و تولید برنج ایجاد کرد که هم اکنون در بیش از نیمی از شالیزار‌های کشور، این نوع برنج کشت می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید